Do republikového finále se kvalifikovaly nejlepší školy z krajských finále, včetně orientačních běžkyň a běžců z turnovského gymnázia.

Krajský přebor se konal v Turnově pod organizační taktovkou Jindřicha Kořínka z OOB TJ Turnov. Jednalo se o sprintový závod v terénu sídliště u vlakového nádraží.

Pod vedením Hedviky Novotné se běžeckým reprezentantům z „GyTu“ povedlo postoupit jak v kategorii žákovské, tak v kategorii středoškolské.

Na krajském finále reprezentovali:

Štěpánka Hudská, Judita Mellanová, Barbora Novotná, Michaela Novotná, Hugo Hoetzel, Petr Heřmánek, Roman Hanyk, Jakub Mertlík, Tomáš Drahoňovský, Václav Veselý, Daniela Houžvičková, Markéta Krejzová, Karolína Novotná, Sofie Zlatušková, Prokop Tomášek, Antonín John, Tomáš Meier, Kateřina Houžvičková, Anna Zabořilová, Matilda Tomášková, Kristýna Kvapilová, Jáchym Pešek, Eduard Žemlík, Matyáš Louda

V úterý 7. 6. 2022 proběhlo v Prostějově pod záštitou předsedy Českého olympijského výboru Ing. Jiřího Kejvala a za podpory Olomouckého kraje a Statutárního města Prostějov celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu. Pořadatelským subjektem byl Oddíl orientačního sportu SK Prostějov, který se musel poprat s organizací závodu pro 33 škol a 450 závodníků z celé republiky.

Celostátní finále se konalo za krásného a velmi teplého počasí, centrum závodu se nacházelo na velodromu a v přilehlé hale Národního sportovního centra. „Prodloužený“ sprintový závod se běžel na mapě Prostějov Velodrom (1:4000).  Stavitelem tratí v rovinatém terénu lesoparku v okolí říčky Hloučely, přilehlého sídliště a vilové zástavby byl Dušan Vystavěl.

Už výsledky z krajského kola ukazovaly na velký potenciál žákovského družstva. Tratě všem sedly na výbornou, nikdo se nedopustil větších chyb a tak žákovský výběr „GyTu“ po sečtení bodů zaslouženě vyhrává Pohár pro republikové přeborníky v orientačním běhu s náskokem 41 bodů na Biskupské gymnázium z Hradce Králové.

Kategorie D7 + H7 + D9 + H9 (6.–9. třida, prima–kvarta) – 1. místo

Reprezentovali:

D7: Anna Zabořilová (1.), Matilda Tomášková (2.), Kateřina Houžvičková (4.), Kristýna Kvapilová (14.)
H7: Eduard Žemlík (3.), Jáchym Pešek (8.), Matyáš Louda (28.)
D9: Daniela Houžvičková (2.), Karolína Novotná (6.), Markéta Krejzová (32.)
H9: Tomáš Drahoňovský (3.), Prokop Tomášek (6.), Antonín Otmar (38.)
Pozn.: v závorce za jménem uvedeno pořadí mezi jednotlivci v příslušné kategorii

Kryštof Hájek, Judita Mellanová a Petr Heřmánek se museli na poslední chvíli ze zdravotních důvodů omluvit a tím byl výběr orientačních běžců v kategorii středních škol výrazně oslaben a nepodařilo se tak, navázat na úspěchy z posledních let. Osmé místo výběru středoškoláků do jisté míry vyvažuje jasné vítězství Michaely Novotné v kategorii DS, které se jako jediné dívce povedlo stlačit výsledný čas pod dvacet minut.

Kategorie DS+HS (střední školy)  – 8. místo

Reprezentovali:

DS: Michaela Novotná (1.), Barbora Novotná (21.), Štěpánka Hudská (31.)
HS: Hugo Hoetzel (17.), Jakub Mertlík (36.)

Na organizaci zájezdu a předzávodní přípravě „statečných běžců z GyTu“ se podíleli i trenéři z Oddílu OB TJ Turnov. Filip Stárek a Patrik Horák, kterým tímto děkujeme za nezištnou pomoc.

A takto okomentoval průběh závodu Filip Stárek:

„Výsledky? Skvělé, vítězství mladších a jejich mnohé až překvapivé výkony mě hodně potěšily. Atmosféra a sounáležitost v týmu, propojení mezi studenty různých ročníků, školou a oddílem, prezentace školy, Turnova? K nezaplacení. Nehorázná smůla starších (5 zraněných nebo nemocných opor)? To je OSUD, 5 zbylých se statečně rvalo a 8 místo je fajn a hlavně… příště se vrátíme silnější.  A díky všem, kteří se na rozhodně nesamozřejmém úspěchu podíleli!“

Děkujeme též Nadačnímu fondu Gymnázia Turnov za finanční podporu, díky které se studenti mohli zúčastnit krajského a posléze i republikového finále.

 

Web celostátního finále, celkové výsledky a fotodokumentaci najdete na: http://ob.skprostejov.cz/cfps/

Doporučujeme zhlédnout reportáž České televize na: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10103510226-sport-v-regionech/322297370030015/

O finále se také zmínil web Turnovsko v akci na: https://www.turnovskovakci.cz/sport/sportmix-ledni-hokej-motorismus-orientacni-beh-nohejbal-a-zenska-kopana/

Zpracoval: Dan Strnad