Ve čtvrtek 23. března proběhla v odpočinkovém prostoru ve 2. patře naší školy slavnostní vernisáž výstavy o perzekuci československých hokejových reprezentantů v roce 1950.

Do Turnova zavítala ředitelka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu plk. PhDr. Eva Michálková, MBA, která ji, spolu s ředitelem školy Miroslavem Vávrou a starostou města Tomášem Hocke, svým úvodním slovem slavnostně zahájila. Autorem výstavy je pracovník ÚDV plk. Ing. Josef Mareš, veřejnosti známý spíše jako scénárista televizních „Případů prvního oddělení.“ Na 16 panelech je představen příběh československých hokejových reprezentantů, kteří místo odletu na MS 1950 do Londýna, kde měli obhajovat zlato, skončili před soudem a mnozí z nich ve vězení. Komunistická zlovůle ukončila sportovní kariéru jedné celé generace, nejmarkantnější je příběh reprezentačního brankáře Bóži Modrého, odsouzeného na 15 let do uranových dolů. Textovou část panelů vhodně doplňují fotografie a historické dokumenty. Součástí výstavy je krátký filmový dokument o případu, kterým provází herec Ondřej Vetchý. Po skončení vernisáže paní ředitelka Michálková diskutovala se studenty 1.C o náplni práce této významné instituce. Výstava je dalším příkladem spolupráce naší školy s ÚDV, ve které hodláme nadále pokračovat.

Mgr. Pavel Mlejnek, předmětová komise dějepisu

Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB
Hokej a StB