Naše cesta začala v neděli 11. 9. ráno. Málem však skončila dřív, než by kdo čekal… Jelikož se rychlost šíření zpráv po GyTu blíží rychlosti světla,

nejspíš už většina ví, že z našeho autobusu se ještě před Prahou začal valit bílý dým, což vedlo k pětihodinové zástavce na benzince. Naštěstí se podařilo sehnat náhradní autobus a naše dobrodružství mohlo konečně začít.

První francouzské ráno si pro nás přichystalo nezapomenutelný východ slunce nad přílivovým ostrovem Le Mont-Sant-Michel. Odpoledne jsme pak navštívili přístavní město Saint Malo, kde první otužilci okusili vlny Atlantského oceánu (obrazně řečeno, někteří však i doslova).  Druhý den byl věnován regionu Bretaň. Konkrétně šlo o promenádu a pláž Quiberonu, pole megalitických menhirů u městečka Carnac a malebné historické město Vannes. Další dva dny se nesly ve jménu operace Overlord. Navštívili jsme totiž postupně všech pět pláží pobřeží Normandie (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword), o které se při vylodění v červnu roku 1944 bojovalo. Historické souvislosti nám poskytla propracovaná a moderní muzea vylodění v Sainte-Mère-Église a Merville. Podívali jsme se také na vojenské hřbitovy, dělostřelecké baterie či nejrůznější památníky připomínající padlé vojáky. Předposlední den jsme ráno zavítali do lázeňského městečka Étretat, jehož oblázkovou pláž obklopovaly z obou stran velice fotogenické útesy. Odpoledne nás čekala města Rouen a Chartres, která se obě mohou pyšnit skvostnými katedrálami. Náš poslední den začal snídaní na probouzejícím se pařížském bulváru Champs-Élysées. Odtud jsme kolem Vítězného oblouku pokračovali k proslulé Eiffelově věži, kde se část odpojila, aby si užila projížďku lodí po Seině. Společně jsme pak ještě prošli (s pomocí pařížského metra) Montmartre, Place des Vosges a Place de la Bastille se zakončením v Bercy.

Na cestě zpátky nás čekala ještě zastávka v supermarketu u Remeše, kde jsme dokoupili zásoby do autobusu a hlavně suvenýry. Kromě vín, sýrů, mušliček z pláží a cvrčků :D si však z Francie odvážíme velkou spoustu krásných zážitků, vtipných historek a nezapomenutelných okamžiků (tomu odpovídají plná úložiště foťáků). Za skvělý zájezd mockrát děkujeme našemu doprovodu: Miroslavu Vávrovi, Janě Křapkové a Pavlu Mlejnkovi.

Tereza Krausová
3.C

Malé francouzské dobrodružství
Malé francouzské dobrodružství
Malé francouzské dobrodružství
Malé francouzské dobrodružství