25 Adar 5784 (4. dubna 2024) kvinta a 1. ročník navštívily město Terezín v Ústeckém kraji.
Pod názvem Theresienstadt si mnozí z nás dříve představili pouze Malou pevnost, tedy koncentrační tábor. Ve skutečnosti celé město skrývá Hlavní pevnost, jež sloužila za druhé světové války jako židovské ghetto. Že ale pevnost nechal Josef II. pojmenovat po své matce v 18. století, to málokdo ví.
Celou návštěvou nás provázela slova Lukáše Lva, velmi poutavého vypravěče a nadšence. Do výkladu navíc byly zakomponovány tradice a zvyky judaismu. Prošli jsme replikou mansardy a modlitebnou namalovanou v rámci zkrášlovací akce na obelstění Mezinárodního výboru Červeného kříže. Každý životní příběh náš průvodce znal jako svůj vlastní. Zavedl nás na půdu plnou vzpomínek, maleb, a dokonce holandské poezie o štěnici.
Prohlídka dále pokračovala přes obřadní síň a márnici do krematoria na Židovském hřbitově. To vybudovali samotní vězni ghetta na rozkaz SS komandatury. Kromě 4 původních pecí je zde také pitevna, kde se tehdy učili němečtí studenti anatomii.
Nakonec jsme přes Národní hřbitov přešli do Malé pevnosti se známým nápisem ,,Arbeit macht frei’’ (Práce osvobozuje). Za první světové války zde byl vězněn atentátník Gavrilo Princip až do jeho smrti. V době světové války druhé, kdy využívalo pevnost pražské gestapo, prošlo věznicí kolem třiceti tisíc vězňů. Tíživá atmosféra se linula ze všech stran celou stavbou. Historii jsme se přiblížili blíže, než sedíce v lavici za učebnicí.
Matylda Ferbasová, kvinta