Identifikační údaje a kontakty
 
Hledat  


Bakaláři web. aplikace


Předpověď počasí

Radar bouřky


Exkurze na výstavu Nervous Trees a do Domu U Černé Matky Boží

téma článku: Stalo_se/2017-2018
uveřejněno: 07.12.2017

Ve středu 29. listopadu 2017 se naše škola vydala na dvě výstavy do již vánoční Prahy. První výstava se nacházela v Rudolfinu. Už samotná budova a její interiér je krásný. Nicméně umělec Krištof Kintera se interiéru historizující stavby Rudolfina příliš nevěnoval a na určitých místech zakryl celou podlahu, zdi i strop objekty, které našel na různých skladištích atp. Tím se jako umělec velice výrazně liší od ostatních. Právě pan Kintera vytváří své instalace z věcí, které už nikdo nepotřebuje, nechce a nechá je válet často i na ulici. Jsou to pračky, staré oblečení, těla počítačů, dráty a dokonce třeba i jukebox.


Celá jeho výstava se jmenovala Nervous Trees (Nervózní stromy) a byla interaktivní. Výstavní instalace v nás měly vzbuzovat dojem jakési nestabilnosti dnešního světa a společnosti. Celkově se také snažil vyzdvihnout a připomenout lidem, aby se starali o přírodu a své okolí. Na konci výstavy jsme si také my sami zkusili vytvořit díla podobná těm od Krištofa Kintery.

Druhým bodem naší exkurze byl Dům U Černé Matky Boží, který navrhoval český kubistický architekt Josef Gočár. Během komentované prohlídky výstavní expozice, kde jsme viděli především nábytek, produktový a interiérový design, jsme si mohli povšimnout, jak se od sebe ve své práci lišili architekti Josef Gočár a Pavel Janák. Zatímco Janák se snažil prosazovat ostré hrany na každou část navrhovaného nábytku, Gočár prosazoval nábytek plně účelový a vhodný do domácnosti.

Také jsme se zde dozvěděli významnou informaci, a sice tu, že díky obecnému nesprávnému pochopení kubismu francouzského, se zformoval jedinečný český kubismus, který je spjat s tvarem krystalu a jeho ostrými hranami.

Bára Bajerová
4. C

 

Fotogalerie


Archiv článků


© 2007 - 2018 Gymnázium Turnov webmaster[zavinac]gytu.cz