Identifikační údaje a kontakty
 
Hledat  


Bakaláři web. aplikace


Předpověď počasí

Radar bouřky


Exkurze do Lán a Lidic

téma článku: Stalo_se/2017-2018
uveřejněno: 30.10.2017

V úterý 24. 10. 2017 se 2. C a sexta společně vydaly do Lidic a Lán v doprovodu paní profesorky Rozumové a profesorů Mlejnka a Halamy. Vyráželi jsme z autobusového nádraží v 7:30 ráno.


Nejprve nás v Lánech čekala prohlídka muzea našeho prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.  Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z jeho života a připomněli si důležité historické události, které se s ním pojí. Povídali jsme si i o první světové válce. Zjistili jsme například, že původní jméno Masaryka je Masárik a nesmím zapomenout zmínit jeho prvorozenou dceru Alici.

Navštívili jsme Pamětní síň Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže. Alice je zakladatelka a první česká předsedkyně této organizace. Prohlédli jsme zrekonstruovaný pokoj z jejího bytu, dobovou čekárnu pro matky s dětmi z období první republiky a třetí pokoj, který ukazuje její práci v Československém červeném kříži.

Poté jsme se přesunuli na hřbitov uctít památku T. G. Masaryka, jeho ženy Charlott, syna Jana a dcery Alice.

Dále nás čekala návštěva Lidic. Zhlédli jsme krátký film a prohlédli si expozici o zničení vesnice. Poslechli jsme si také velmi zajímavý příběh o celé tragické události. Prošli jsme se po louce, kde dříve stávaly Lidice a dnes zde najdeme masový hrob 173 lidických mužů. Velice emotivní bylo pohlédnout do kamenných tváří zavražděných lidických dětí. Sochu autorka Marie Uchytilová vytvářela 20 let.

Exkurze byla zajímavá a poučná.

Markéta Slámová
sexta

 

Fotogalerie


Archiv článků


© 2007 - 2018 Gymnázium Turnov webmaster[zavinac]gytu.cz