Identifikační údaje a kontakty
 
Hledat  


STRAVA.cz

Přihlašování do 13.40 h!

strava.cz 

přihlásit se >>>

jak se přihlásit >>>Předpověď počasí
Radar bouřky

Izraelský velvyslanec Gary Koren besedoval se studenty Gymnázia Turnov

téma článku: Stalo_se/2015-2016
uveřejněno: 14.06.2016

Ve čtvrtek 9. 6. navštívil Turnov velvyslanec Izraele Gary Koren se svou manželkou Shirley. Po oficiálním přijetí na radnici jejich celodenní působení začalo v Kulturním centru Střelnice, kde se konala beseda se studenty vyššího gymnázia a dalších středním a základních škol. Tato beseda byla zároveň otevřena i pro veřejnost.


Přibližně 2,5hodinový program byl rozdělen do dvou částí. První část se pan velvyslanec zabýval jednotlivými tématy: uprchlická krize, historie a současnost Státu Izrael, dějiny spolupráce mezi Izraelem a Českou republikou a současné dění ve světě – reakce na středeční teroristický útok v Tel Avivu. Následoval čas pro naše dotazy, které se většinou týkaly současného politického dění v Evropě nebo Izraeli. Ohledně tématu uprchlické krize byl pan velvyslanec velmi upřímný a na otázku, co lze dělat, aby se odstranil nebo eliminoval terorismus, odpověděl jasně, že zcela odstranit nelze a že každý stát si musí uvědomit, co je ochoten podniknout a obětovat pro bezpečnost svých rodin a svého státu.

Součástí besedy bylo i malé představení jeho osoby: Gary Koren se narodil v Lotyšsku, jeho manželka v Moldávii. Odešli do Izraele již v mládí. Českým velvyslancem je od září 2013. Předtím působil na ambasádách v Moskvě, Lotyšsku či Litvě.

Velmi zajímavé bylo téma spolupráce České republiky s Izraelem a kam až sahají kořeny velmi dobrých vztahů mezi těmito dvěma státy. Pan velvyslanec zmínil, že T. G. Masaryk byl prvním státníkem, který navštívil nynější území Izraele v roce 1927, tedy v době, kdy toto mandátní území Společnosti národů ještě spadalo pod britskou správu. Pro Izrael, stát, který byl v minulosti nejvíce vystaven nenávisti, to byla významná událost jejich historie, a tak se v mnoha městech můžeme potkat s ulicí, náměstím či kavárnou pojmenovanou právě po tomto našem významném státníkovi.

Celá beseda byla velmi zajímavá a zabývala se aktuálně nejvíc řešenými tématy.

Radka Čihulková
kvinta

 

Fotogalerie


Archiv článků


© 2007 - 2021 Gymnázium Turnov webmaster[zavinac]gytu.cz