Identifikační údaje a kontakty
 
Hledat  


STRAVA.cz

Přihlašování do 13.40 h!

strava.cz 

přihlásit se >>>

jak se přihlásit >>>Předpověď počasí
Radar bouřky

Dějepisní seminaristé čistili turnovské Kameny zmizelých

téma článku: Stalo_se/2021-2022
uveřejněno: 17.06.2022

Ve středu 15. června se konal v tomto školním roce poslední dějepisný seminář studentů 3.C a 7.A, tentokrát opět v terénu.


Studenti nejprve zavítali do turnovského Regionálního informačního a turistického centra, kde je ředitelka instituce Ing. Eliška Gruberová seznámila s projektem Zmizelých kamenů a názorně ukázala, jak kameny správně ošetřit a vyčistit. Posléze se studenti vydali do turnovských ulic a všech 16 Kamenů zmizelých, které byly v našem městě v první vlně v září loňského roku usazeny, vyčistili. Ve druhé části tohoto semináře gymnazisté navštívili synagogu v Krajířově ulici a židovský hřbitov pod gymnáziem. Nezaměnitelným a odborně velmi zasvěceným průvodcem jim byl absolvent naší školy Miroslav Hloušek, nyní pracovník informačního centra.

Projekt „Stolpersteine“ (kameny, o které je třeba zakopnout) vznikl v roce 1992 v Spolkové republice Německo jako projekt tamního umělce Güntera Demniga. Betonové kostky s mosazným povrchem se jménem a základními údaji o oběti šoa jsou vsazovány do chodníku před dům, ve které naši židovští spoluobčané žili před transportem do koncentračního nebo vyhlazovacího tábora. Jedná se v podstatě o jediné náhrobky, které oběti holocaustu mají.

Těšíme se na spolupráci s RTIC v příštím školním roce, kdy by v Turnově měla proběhnout další etapa ukládání Kamenů zmizelých.

Mgr. Pavel Mlejnek, předmětová komise dějepisu

 

Fotogalerie


Archiv článků


© 2007 - 2021 Gymnázium Turnov webmaster[zavinac]gytu.cz