Identifikační údaje a kontakty
 
Hledat  


STRAVA.cz

Přihlašování do 13.40 h!

strava.cz 

přihlásit se >>>

jak se přihlásit >>>Předpověď počasí
Radar bouřky

Exkurze do Polska

téma článku: Stalo_se/2021-2022
uveřejněno: 11.05.2022

Dne 26. dubna tohoto roku vyrazila skupina studentů pod taktovkou pana ředitele Miroslava Vávry a učitelů Lenky Myslivcové a Pavla Mlejnka na exkurzi do starobylého města Krakova a vyhlazovacího tábora v Osvětimi.


V úterý, v 00:30, vyrazil autobus čítající kolem padesáti studentů, tří učitelů a dvou řidičů na výpravu. Naše cesta k první zastávce, polskému městu Krakov, byla klidná, přesto poněkud zdlouhavá. V 07:30 stanula naše skupina u královského hradu Wawel. Po zběžné prohlídce zmíněného hradu jsme zamířili do samotných ulic města. Někteří obdivovali architekturu městských domů, někteří zahájili hon na kavárny. Po první zastávce se skupina přesunula na hlavní náměstí Krakova, Rynek Główny. I zde jsme dostali prostor k samostatnému prozkoumání náměstí a jeho okolí. Po návštěvě historického města Krakov naše skupina opět nastoupila do autobusu a pokračovala v cestě. A její další cíl? Pracovní a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na místo jsme dorazili ve 13:30. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny a poté jsme vstoupili za doprovodu dvou průvodkyň do areálu Auschwitz.  Se sluchátky na uších a zatajeným dechem jsme procházeli místem bývalého pracovního tábora. I přes vědomí, že některé z předmětů před našima očima nebyly autentické, bylo těžké necítit v těchto budovách tíseň a beznaděj lidí, kteří tato místa obývali. Po prohlídce bloků v Auschwitz jsme byli převezeni do vyhlazovacího tábora, Birkenau. A i zde na nás dolehlo vědomí toho, co zde bylo lidem prováděno. Každý z nás cítil odpudivost tohoto místa. Po skončení prohlídky jsme se opět odebrali k našemu autobusu a vydali se na cestu k domovu.

Tato cesta zanechala něco v každém z nás. V některých méně, v některých více. Bylo to nepředstavitelně odporné a kruté místo, přesto jsme však vděčni, že jsme ho směli navštívit a spatřit tento kus naší minulosti. Protože „Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ – George Santayan

Kateřina Zelená (kvarta)

 

Fotogalerie


Archiv článků


© 2007 - 2021 Gymnázium Turnov webmaster[zavinac]gytu.cz