Identifikační údaje a kontakty
 
Hledat  


STRAVA.cz

Přihlašování do 13.40 h!

strava.cz 

přihlásit se >>>

jak se přihlásit >>>Předpověď počasí
Radar bouřky

Výstava „Sami proti všem… Příslušníci SNB v srpnu 1968“

téma článku: Stalo_se/2021-2022
uveřejněno: 15.11.2021

Ve středu 10. listopadu instalovali pracovníci Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie ČR v odpočinkovém prostoru ve druhém patře naší školy výstavu „Sami proti všem… Příslušníci SNB v srpnu 1968“. Současná epidemická situace bohužel neumožnila, aby výstavu slavnostní vernisáží uvedl její autor historik Daniel Povolný, v současné době jeden z nejerudovanějších odborníků na téma okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.


Výstava si klade za cíl s odstupem více než půl století upozornit na osudy příslušníků Sboru národní bezpečnosti v době okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy v srpnových dnech roku 1968. Jako ochránci pořádku museli sami čelit cizím vojákům, protože armáda se nuceně zdržovala v kasárnách, nebo ve vojenských výcvikových prostorech, Lidové milice byly paralyzovány a pod legendou objevování kontrarevolučních skladů zbraní také částečně odzbrojeny Sověty. Pohraniční stráž zase vázaly povinnosti k ostraze západních hranic, na jejichž údajnou „odkrytost“ Sověti během pražského jara opakovaně poukazovali a stěžovali si i formou diplomatické nóty. Za každodenně prokazovanou odvahu v nejhorších srpnových dnech si příslušníci SNB mezi obyvatelstvem vydobyli všeobecný respekt. Teprve od 1. září 1968 směla Veřejné bezpečnosti vypomáhat Československá lidová armáda vysíláním vojáků do společných hlídek, které ve městech ve dne i v noci dohlížely na veřejný pořádek. Při náročné službě byli okupanty nejednou omezováni na osobní svobodě a ohrožováni na životě i zdraví, někteří z nich přitom utrpěli zranění anebo zemřeli. V úvodu se tak návštěvník může ve zkratce seznámit se situací příslušníků Veřejné a Státní bezpečnosti za pražského jara a s hlavními záměry reformátorů v řadách ministerstva vnitra. Následující panely již mapují jednak bouřlivý 21. srpen 1968 v Praze i v Brně a výběrově rovněž události v tehdejších českých a moravských krajích.

Původně plánovanou přednášku Dr. Povolného o situaci v posádkovém městě Turnov v srpnu 1968, která měla následovat po vernisáži, z výše uvedených důvodů přesouváme na začátek roku 2022, kdy věříme, že bude epidemická situace její realizaci příznivěji nakloněna.

Pavel Mlejnek,
předmětová komise dějepisu

 

Fotogalerie


Archiv článků


© 2007 - 2022 Gymnázium Turnov webmaster[zavinac]gytu.cz